Přestože alergie není nemoc plně vyléčitelná, alergik se bez farmakologické léčby neobejde. Léky proti alergii dokážou zmírnit příznaky alergie, například sennou rýmu nebo kopřivku. Nabídka volně prodejných léků je na první pohled velmi široká. Na co bychom si měli dát pozor v lékárně?

Tablety nebo léky s místním účinkem?

Mezi nejběžnější protialergické léky patří antihistaminika v podobě tablet. Antihistaminika blokují účinek hormonu histamin, kterého nadměrné uvolnění při alergické reakci způsobí alergickou rýmu, kopřivku, občas dokonce i anafylaktický šok. Výsledkem léčby antihistaminikem je zmírnění nosních a očních příznaků sezónní a celoroční senné rýmy a zmírnění příznaků chronické kopřivky, také kopřivky nejasného původu.

Kromě léků v podobě tablet na výběr máme mimo jiné nosní a oční kapky, krémy, masti, nosní spreje apod. Vždycky volte lékovou formu kterou váš stav vyžaduje. Pokud nechcete a váš stav to nevyžaduje, nemusíte sáhat pro léky s celkovým účinkem.

Nežádoucí účinky?

Asi  každý ví, že léky mívají nežádoucí účinky. Někteří z toho důvodu po lécích vůbec nesáhnou. Alergikům bohužel nic jiného nezbývá – i když preventivní léčba a vyhýbání se alergenům jsou velmi důležité, bez farmakologické léčby se alergik také neobejde. Měli bychom se opravdu bát nežádoucích účinků protialergických léků?

Pozorně čtěte příbalové letáky

Nezapomeňte ověřit, jak dlouho můžete používat lék. Občas nežádoucí účinky se objevují, když lék používáme příliš dlouho. Protože po vysazení léků obvykle dochází k návratu příznaků alergie, je velmi důležité abychom ověřili, jestli zvolený lék můžeme používat po delší dobu.