Alergická rýma patří mezi nejběžnější příznaky různých druhů alergie. Senná rýma a spojené s ní bolesti hlavy, slzení a svědění očí,  ztráta čichu a ucpaný nos dokážou pořádně znepříjemnit život i když jsou často pouze sezónní záležitostí. Jak by měla léčba alergické rýmy vypadat? Máme pro vás několik užitečných tipů.

Výber léků

Když jediným  příznakem vaší alergie je senná rýma, nemusíte léčit celé tělo. Na výběr máte nejen léky v podobě tablet, ale také protialergické nosní kapky a spreje. Dlouhodobě a bez vedlejších nežádoucích účinků můžete užívat například nosní spreje na bázi solného roztoku. Musíte však počítat s tím, že takové léky pouze tlumí příznaky alergie, ale neléčí jeji příčiny a hned po vysezení léků zdravotní potíže můžou se opět objevit.

Kromě léků s lokálním účinkem, používají se především antihistaminika v podobě tablet. Takové léky blokují účinek hormonu histamin, což znamená, že dokážou předejít alergické reakci dříve, než se objeví. Občas antihistaminika můžete koupit v lékárně i bez předpisu.

Zahájení farmakologické léčby

Pokud trápí vás pylová alergie, podstatné je zahájení léčby ve správný okamžik. Kdy byste měli s léčbou začít, může pomoct pylový kalendář. Pokud obtěžuje vás pouze lehká alergie, stačí začít léčbu v okamžiku, kdy se objeví rýma. U těžkých pylových alergií byste však měli nasadit léky dříve, než pylová sezona začne. Všichni alergici by také měli si vzit léky vzít si léky v případě očekávaného velkého vystavení pylům – týče se to také pacientu, kteří považují svou alergii za lehkou.