Alergie je přecitlivělost organismu na určitou látku vyskytující se běžně v našem okolí, např. pyl, prach, zvířata nebo některé potraviny. Plně uzdravit alergika současná medicína nedokáže, ale exisistuje celá řada léků, které můžou potlačit nepříjemné příznaky alergie. Nabídka volně prodejných léků na alergii se na první pohled jeví velmi široká, jenže ve skutečnosti protialergické přípravky lze rozdělit do několika skupin.

medications-257299_640

  1. Léky s celkovým účinkem

Antihistaminika ve formě tablet jsou nejběžnější a nejdostupnější protialergické léky. Blokátory receptorů pro hormon histamin tlumí příznaky alergie a alergické záněty. I když antihistaminika můžete často koupit bez předpisu, vyplatí se návštivit lékaře.  Přibližně třetinu ceny léku na předpis zaplatí zdravotní pojišťovna.

  1. Léky s lokálním účinkem

Pokud jediným příznakem alergie je například rýma, nemusíte léčit celé tělo. V lékarně můžete koupit bez předpisu například nosní spreje, oční kapky a masti s obsahem antihistaminik.

  1. Doplňková léčba potravinovými doplňky

Vitamíny a minerály nedokážou zmírnit příznaky alergie, ale můžou posílit organismus a zlepšit celkový zdravotní stav alergika. Lékaře doporučujou vitamin C, beta-karoten, hořčík, vápník a selen.

  1. Doplňková léčba kosmetikou

Na trhu existuje velká řada firem, které vyrábějí přípravky na alergickou a podrážděnou pleť: krémy, mléka a ochranné masti, také s UV filtrem. Léčebná kosmetika může zmírnít bolest způsobenou kopřivkou.