Kopřivka je onemocnění, charakterizované výsevem malých, svědivých pupenů. Kopřivka vzniká velmi rychle ( během několika minut) a rovněž rychle zaniká (obvykle do jednoho dne od jejich vzniku). Může ji vyvolat celá řada příčin, mimo jiné alergie na domácí zvířata a a potravinové alergie.

Chronická kopřivka je definována jako onemocnění charakterizované výsevem pomfů, který se pravidelně opakuje po dobu delší než 6 týdnů. Chronická kopřivka však může trvat i desítky let.

Léčba

Lékař může doporučit celkovou nebo lokální léčbu.

Celková léčba

Celková léčba je založena především na podávání antihistaminik – léků, které blokují receptory pro hormon histamin. Histamin patří mezi primární mediátory alergického zánětu, způsobuje mimo jiné kopřivku a zúžení průdušek u astmatu.

Lokální léčba

Lokální léčba je směrována především na potlačení příznaků nemoci. Nejčastěji je zaměřena k zmířnění svědění, které je pro většinu pacientů nejhorší. Vhodná je aplikace krémů, mastí a roztoků s obsahem mentolu.

Preventivní léčba

Cílem preventivní léčby je eliminovat případné rizikové či zhoršující zdravotní stav faktory: omezit nadměrné teplo, stres, alkohol a cigarety, nosit kvalitní oblečení a, pokud je to možné, nahradit určité skupiny léků látkami, které kopřivku nezhoršují.