Alergie je přehnaná reakce imunitního systému člověka na neškodné látky vyskytující se v okolním prostředí. Alergii může způsobit jakakoliv látka, nicméně mezi nejčastější alergeny patří mimo jiné pyl, prach, zvířata a potraviny (lepek, kravské mléko a mléčné výrobky, ořechy, ovoce a zelenina. Optimální léčba alergie musí být založena na důkladném vyšetření.

Začátek léčby

Ihned po stanovení diagnózy pacient musí vyloučit alergen z okolního prostředí. Když úplné vyloučení není možné, je nutné alespoň omezit kontakt s alergenem. V závislosti na typu alergie, prevence bude zahrnovat: změny jídelníčku (potravinové alergie), sledování hlášení o průběhu pylové sezony a vyhýbání se travnatým plochám (pylová alergie),  velmi pečlivé, pravidelné ulklizení v bytě (alergie na prach nebo na domácí zvířata).

Alergenová imunoterapie

Na rozdíl od léčby medikamentózní, která dokáže použe zmírnít příznaky alergie, alergenová imunoterapie je zaměřená na samotnou příčinu alergie. Léčba spočívá v podávání pomocí injekcí postupně se zvyšujících dávek alergenů. Cílem léčby je snižení přecitlivělosti organismu a obnova normální funkce imunitního systému.

Alergenová imunoterapie trvá 3 až 5 let a může ji předepsat pouze alergolog.