Maš stále plný nos ? Často smrkáš ? Objevuje se u tebe vodnatá rýma, zvýšené slzení, průjem, kopřivka, oteklé víčko, svědění v ústech, krku nebo uších, kýchání, obtížné dýchání nebo oteklé rty? Je možné, že jsi alergik.

Co je alergie ?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systemu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Tyto látky to alergeny. Může jít o pyl, zvířecí srst nebo jíne věci. Projevy alergií mohou být různé. Některé druhy alergií mohou mít dědičný základ, jiné se vyvíjejí až během života.  S alergeny se můžeme potkat doma i venku. Nejčastější příčinou v interiérech bývají vzniku alergických potíží roztoči a srst domácích mazlíčků. Jiným typem je alergie na pyl, která taký může vzniknout kdykoliv v průběhu života.

alergia

Možností léčby

Léčba alergií je založena na dvou základních pilířích. Nejdůležitější je identifikovat příčinný alergen, později jde o snahu eliminovat jej. V případě pylových alergií je třeba zahájit léčbu ve správný okamžik. Kdy s léčbou začít, může pomoci pylový kalendář. Léčba spočívá v podávání antihistaminik, lokálních léků v případě očních a nosních potíží a protizánětlivých léků u astmatu. Antihistaminika jsou léky, které působí proti účinku histaminu, látce podílející se na vzniku alergické reakce. Jsou určeny k celkovému nebo lokálnímu (očnímu nebo nosnímu) podání. Při vystavení silnému alergenu nebo nástupu alergických projevů je potřeba mít k dispozici úlevové léky. Učinny lék na alergie to Analergin.

Analergin
Lek na alergie