Alergie je stav, kdy imunitní systém lidského těla reaguje na běžné podněty neúčelně přehnanou obrannou alergickou reakcí, která může mít nejrůznější projevy. Může postihnout různé orgány a může člověka i ohrozit na životě. Alergie může být získaná, i vrozená jako tzv. atopie.

Podstatou alergie je nesprávně probíhající alergická reakce organizmu na látky cizorodé povahy, označované jako alergeny. Alergická onemocnění začínají většinou už v raném věku a rizikových vlivů je celá řada. Jsou to vrozené dispozice jedinců pocházejících z rodin alergiků (atopiků), věk matky při narození dítěte, kuřáctví, kontakty s domácími zvířaty v městských bytech, život v uzavřených prostorách, neudržovaná klimatizace, dlouhodobý pobyt ve znečištěném životním prostředí a podobně. Proč se o alergii tolik mluví? Lidí trpících nějakou formou alergie přibývá. V současnosti se počet odhaduje na 30 – 40% v populaci. Někdy se dokonce tvrdí, že už je alergický každý druhý člověk. Nepatříte mezi ně? Nové výzkumy ukazují, že u dětí je podíl alergiků ještě vyšší.

Alergeny jsou látky, které vyvolávají alergickou reakci. Podle cesty, jakou se vnější alergeny dostávají do těla, rozeznáváme alergeny potravinové, inhalované a kontaktní.

Mezi nejčastější alergie patří alergická rýma, jako např. časté kýchání, svědění nosu, za které může přecitlivělost – alergie na trávy, pyl, plísně, prach, dále alergie na kočky a psy atd. Podobně se často vyskytují oční obtíže způsobené alergií vlivem znečištěného životního prostředí, jako např. podrážděné oči, červené oči, svědění, zarudnutí očí, otoky očních víček, slzení, zánět spojivek nebo červené žilky v očích. V léčbě se uplatňují moderní antialergické léky, které jsou buď ve formě tablet, nebo místní přípravky, například oční kapky nebo nosní kapky, které jsou určeny k rychlému a dlouhodobému zmírnění obtíží.

Alergie na potraviny

Vliv jednotlivých skupin alergenů je odlišný v závislosti na věku. Potraviny alergizují především v nejranější fázi života. Alergeny inhalované (vyvolávají pylové alergie, alergie na zvířata, na roztoče a na plísně) a lékové působí až v předškolním a školním věku, v dospívání a dospělosti. Kontaktní alergeny vyvolávající kožní alergie se podílejí na rozvoji oddáleného typu přecitlivělosti většinou u dospělých. Alergie na potraviny je v kojeneckém věku vyvolána kravským mlékem, vejci, pšeničnou moukou a sójovým mlékem. U batolat se s přibývajícím množstvím potravin v dětském jídelníčku mohou objevit další suroviny vyvolávající alergickou reakci. Do tří let věku u 80 % dětí alergie na základní potraviny vyhasíná.

Pylová alergie

Pylová alergie, tzv. polinóza, se může vyskytovat u lidí všech věkových kategorií. S jejími prvními příznaky se ale nejčastěji setkáváme u dětí předškolního a školního věku. Typický je sezónní výskyt obtíží. Projevuje se jako alergická rýma a nebo jako oční obtíže. K léčbě se kromě celkově působících léků používá nosní sprej a oční kapky.

Alergie na zvírata

Alergie na zvířata, především domácí zvířata, jsou velmi častým a silným vyvolavatelem alergických reakcí. Není ovšem pravda, že na vině je vždy srst zvířat, u alergie na psy nepomohou tudíž ani krátkosrstá plemena. Nejagresivněji působí alergeny koček. Pokud je již alergie prokázána a je závažného stupně, je zapotřebí se se zvířecím miláčkem rozloučit.

Alergie na roztoče

Alergie na roztoče je vyvolána vdechováním částí těl roztočů, kteří se živí drobnými odlupky naší kůže. Alergeny roztočů způsobují navození chronického zánětu dýchacích cest horních i dolních, mohou vyvolat astma, podrážděné oči, alergickou rýmu a další projevy.

Alergie na plísně

Alergie na plísně je u nás častější u dětské populace a u jedinců vystavených plísním v rizikových provozech. Alergikům vyvolávají alergie dýchacích cest, nejčastěji alergickou rýmu nebo astma.

Kontaktní alergie

Kontaktní alergie bývají způsobeny stykem kůže s některými kovy, umělými hmotami, léky, chemickými látkami, vlnou, četnými rostlinami, dřevem aj..

Alergická rýma

Alergická rýma je chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice s typickými příznaky. Mezi spouštěče alergického zánětu patří především pyly, roztoči, plísňové spóry a zvířecí alergeny.

Atopický ekzém

Atopický ekzém většinou začíná v kojeneckém nebo dětském věku, u kojenců nejčastěji jako reakce na nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka. Perspektiva je v zásadě příznivá, neboť okolo puberty ekzém u většiny přechází do klidového stádia bez zjevného kožního postižení.

Většina alergických projevů se projevuje také na očích, může dojít ke svědění očí, pálení očí, vznikne zánět spojivek projevující se jako tzv. „červené oči“. Léky k léčbě alergie zahrnují především oční kapky s léčivými látkami určenými k léčbě alergie.